• LAZER KORUMA GÖZLÜĞÜ NE İŞE YARAR ?

 • Zararlı lazer ışınları göze teması halinde göze ciddi zararlar verebilirler. Lazer koruyucu gözlük ile gözlerimizi lazer yansımalarından korumalıyız.Tek bir lazer koruyucu gözlük bizi tüm lazer lazer dalgaboylarından koruyamaz.
 • Lazer Gözlüğü Seçimi

 • Lazer Gözlük seçimi için OD (Optical Density) kullanabiliriz. Kullanmış olduğunuz lazere ait bilgileri girdiğinizde size en uygun gözlük lensi ve OD değeri hakkında bilgi verecektir.
 • Lazer Epilasyon Gözlüğü

 • Lazer Epilasyon, Estetisyen gözlüğü : Lazer epilasyon eski yöntemlere nazaran kılların çıkmasını durdurmak ve kıl foliküllerinin yeni kılların çıkmasını durdurmak için kullanılır.
 • Vücudumuzda istemediğimiz kılların ve tüylerin uzun süreli ve kalıcı olarak kurtulmanın güvenli bir yoludur. Lazer epilasyon esnasın lazer koruma gözlüğü kullanımı mutlaka takılmalıdır. Epilasyon sırasında Alexandrite lazer gözlüğü (Buz lazer gözlüğü) IPL koruma gözlüğü estetisyen tarafından takılmalıdır. Bu ürünlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
 • Lazer Tehlike Sınıflandırması

 • "Araştırma çalışmaları, güneş ışığının ve geleneksel, insan yapımı ışık kaynaklarının tehlikelerinin anlaşılmasıyla birlikte, bilim adamlarının neredeyse tüm lazer radyasyonu türleri için güvenli maruz kalma sınırları belirlemesine izin verdi. Bu sınırlar genellikle lazer güvenlik uzmanları tarafından Maksimum İzin Verilen Maruz Kalma Sayısı (MPE'ler) olarak adlandırılır. Çoğu durumda MPE'leri doğrudan kullanmak gereksizdir. Laboratuvarda ve endüstride milyonlarca saatlik lazer kullanımında kazanılan deneyim, bir "lazer tehlike kategorileri" veya sınıflandırmaları sisteminin geliştirilmesine izin vermiştir. Lazer ve lazer ürünleri üreticisinin, lazerin dört genel sınıftan veya risk kategorisinden biri olarak belirlendiğini onaylaması ve buna göre etiketlemesi gerekir. Bu, kullanılan lazer veya lazer sisteminin sınıfına bağlı olarak kazaları azaltmak veya ortadan kaldırmak için standartlaştırılmış güvenlik önlemlerinin kullanılmasına izin verir. Aşağıda, dört ana lazer kategorisinin kısa bir açıklaması yer almaktadır:"

 • 1.Sınıf Lazerler

 • Mevcut tıbbi bilgilere göre Sınıf 1 lazer güvenli kabul edilir. Bu sınıf, lazer ürününün tasarımının doğasında bulunan herhangi bir maruz kalma koşulu altında göz için maruz kalma sınırlarının üzerinde optik radyasyon seviyeleri yayamayan tüm lazerleri veya lazer sistemlerini içerir. Sınıf 1 lazer türü diğer lazer türlerine göre daha az tehlikelidir. ancak lazer mevcut olan her ortamda koruyucu gözlük takmak kullanıcı için son derece önemlidir.

 • 2.Sınıf Lazerler

 • 2. Sınıf lazer veya lazer sistemi, görünür bir lazer ışını yaymalıdır. Parlaklığı nedeniyle, 2. Sınıf lazer ışığı, uzun süre bakılamayacak kadar göz kamaştırıcı olacaktır. Bu tür bir cihazdaki üst radyan güç limiti, 0,25 saniye veya daha kısa anlık maruz kalma için MPE'den (Maksimum İzin Verilen Maruz Kalma) daha düşük olduğundan, anlık görüntüleme tehlikeli olarak kabul edilmez. Ancak kasıtlı olarak uzun süreli izleme tehlikeli olarak kabul edilir.

 • 3.Sınıf Lazerler

 • Sınıf 3 lazer veya lazer sistemi herhangi bir dalga boyunu yayabilir, ancak odaklanmadıkça veya yakın mesafeden uzun süreler boyunca izlenmedikçe dağınık (ayna benzeri olmayan) bir yansıma tehlikesi oluşturamaz. Ayrıca yangın tehlikesi veya ciddi cilt tehlikesi olarak kabul edilmez. Sınıf 1 veya Sınıf 2 olmayan herhangi bir sürekli dalga (CW) lazer, çıkış gücü 0,5 W veya daha az ise, Sınıf 3 cihazdır. Böyle bir lazerin çıkış ışını, ışın içi görüntüleme için kesinlikle tehlikeli olduğundan, kontrol önlemleri bu olasılığı ortadan kaldırmaya odaklanır.

 • Lazer Gözlüğü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Lazer koruma gözlükleri, gözleri lazer ışığının zararlı etkilerinden korumak için tasarlanmıştır. Genellikle bilim insanları, teknisyenler ve tıp uzmanları gibi lazerlerle çalışan kişiler tarafından kazara göz yaralanmalarını önlemek için takılırlar. Lazer koruma gözlükleri, farklı lazer dalga boylarına ve lazer uygulamalarına uyacak şekilde çeşitli stillerde ve renklerde mevcuttur. Lazer türüne ve istenen koruma seviyesine bağlı olarak lazer ışığını emen veya yansıtan özel malzemelerden yapılmıştır. Bazı lazer koruma gözlükleri ayrıca parlamayı azaltan ve görünürlüğü artıran özel kaplamalara sahiptir. Kullanıcının ve etrafındakilerin güvenliğini sağlamak için kullanılan belirli lazer türü için doğru lazer koruma gözlüğü türünü seçmek ve lazerlerle çalışırken uygun güvenlik protokollerini takip etmek önemlidir.

 • Lazer Gözlüğü Nerelerde Kullanılır ?

 • Lazer güvenlik gözlükleri veya gözlükleri olarak da bilinen lazer koruma gözlükleri, gözleri lazer ışığının potansiyel olarak zararlı etkilerinden korumak için tasarlanmıştır. Lazerler, retinaya ve gözün diğer kısımlarına zarar verebilecek yüksek yoğunluklu, konsantre ışık üretebilir. Lazer koruma gözlüğü, lazer ışığının belirli dalga boylarını filtreleyerek kullanıcının lazer kullanmasını veya lazerlerin yakınında bulunmasını güvenli hale getirir. Her biri belirli bir lazer dalga boyu aralığı için tasarlanmış farklı lazer koruma gözlüğü türleri mevcuttur. Kullanacağınız veya maruz kalacağınız belirli bir lazer için doğru gözlük türünü seçmek önemlidir. En iyi korumayı sağlamak için lazer koruma gözlükleri de uygun şekilde takılmalıdır. Lazer koruma gözlüğü, bilimsel araştırma laboratuvarları, üretim tesisleri ve tıbbi ofisler dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca askeri, havacılık ve diğer sektörlerde lazerlerle çalışan kişiler tarafından da takılır. Lazerlerle çalışıyorsanız veya düzenli olarak lazerlerin etrafında bulunuyorsanız, gözlerinizi potansiyel zararlardan korumaya yardımcı olmak için uygun lazer koruma gözlüğü takmanız önemlidir.

 • Lazer Gözlük Uygulamaları

 • MEDİKAL

  Lazer Kaynağı Dalgaboyu (nm Lazer Uygulamaları Koruyucu Gözlük
  Excimer Lazer 193-351nm Kardiyoloji , Oftalmoloji GHP Model Koruyucu Gözlük 200nm - 540nm
  Argon 488-514nm Oftalmoloji , Jinekoloji , Üroloji GHP Model Koruyucu Gözlük 200nm - 540nm
  Ktp Lazer 532nm Oftalmoloji , Jinekoloji , Üroloji GHP Model Koruyucu Gözlük 200nm - 540nm
  Alexandrite 755nm Anjiyoplasti , Dermatoloj , Diş Hekimliği ATD Model Koruyucu Gözlük 740nm - 850nm
  Diode 800-850nm Dermatoloji , Vascular YHP Model Koruyucu Gözlük 800 - 1100nm
  Nd:YAG 1064nm Dermatoloji , Oftalmoloji , Diş Hekimliği YHP Model Koruyucu Gözlük 800 - 1100nm
  Er:YAG 2940nm Oftalmoloji , Jinekoloji , Üroloji Model Koruyucu Gözlük
  CO2 10600nm Ayak Bakımı , Vascular, Arthorescopy , General Surgery CHP Model Koruyucu Gözlük 9000nm - 10600nm

  SANAYİ

  Lazer Kaynağı Dalgaboyu (nm Lazer Uygulamaları Koruyucu Gözlük
  Excimer Lazer 193nm Cutting, Marking, Drilling, Micromachining Kesme, İşaretleme, Delme, Mikro İşleme GHP Model Koruyucu Gözlük 200nm - 540nm
  Argon 515 nm Cutting, Micromachining , Kesme, Mikro İşleme GHP Model Koruyucu Gözlük 200nm - 540nm
  Nd:YAG 1064nm Dermatoloji , Oftalmoloji , Diş Hekimliği YHP Model Koruyucu Gözlük 800 - 1100nm
  Diode 800nm - 850nm Welding, Heat Treating, Engraving,Kaynak, Isıl İşlem, Gravür YHP Model Koruyucu Gözlük 800 - 1100nm
  CO2 10600nm Ayak Bakımı , Vascular, Arthorescopy , General Surgery CHP Model Koruyucu Gözlük 9000nm - 10600nm

  DİĞER LAZER UYGULAMALARI

  Lazer Kaynağı Dalgaboyu (nm Lazer Uygulamaları Koruyucu Gözlük
  Nd:YAG KYP 532NM Military, Entertainment,Askeri, Eğlence GHP Model Koruyucu Gözlük 200nm - 540nm
  Argon 515 nm Military, Entertainment, Research,Askeri, Eğlence, Araştırma GHP Model Koruyucu Gözlük 200nm - 540nm
  Nd:YAG 1064nm Military, Research,Askeri, Araştırma YHP Model Koruyucu Gözlük 800 - 1100nm
  Diode 800nm - 850nm Telecomunivations, Data Transmission, Meterelogy,Telekomünikasyon, Veri İletimi, Meteroloji YHP Model Koruyucu Gözlük 800 - 1100nm
  Ti:Sapphire 750-800nm Research,Araştırma ATD Model Koruyucu Gözlük 740nm - 850nm